Historia

1927

 Rodzina Tatomirów przeprowadza się z Lwowa do Krakowa pod koniec I Wojny Światowej. Na początku lat 20. Tomasz Tatomir – pierwszy przedstawiciel fryzjerskiego rodu Tatomirów – rozpoczyna praktykę na Rynku Głównym w Krakowie. To tam zyskuje przydomek „Roman”. W 1927 roku Tomasz „Roman” Tatomir na krakowskim Placu Inwalidów otwiera swój pierwszy salon (na zdjęciu). Wkrótce wybucha jednak II Wojna Światowa. „Roman” jest zmuszony do opuszczenia salonu. Zaraz po wojnie otwiera zakład fryzjerski na nowo – tym razem w swoim domu rodzinnym na Bronowicach.

 „Roman” otrzymuje pozwolenie na otwarcie salonu przy ul. Gołębiej 5. Wkrótce w salonie rozpoczyna naukę Kazimiera, matka Adelajdy Tatomir-Dyras (na zdjęciu pierwsza z prawej). To miejsce nie tylko jej pierwszych szlifów zawodowych, ale także rozkwitu życia prywatnego. Po 4 latach, w 1952 roku, Kazimiera wychodzi bowiem za mąż za Zbigniewa, syna Tomasza Tatomira. W salonie przy ulicy Gołębiej 5 pracuje do 1968 roku, po czym wraz siostrą Stanisławą otwiera własny zakład fryzjerski. Kazimiera obsługuje wiele stałych klientek aż do czasu przejścia na emeryturę na początku lat 2000.

1948

lata 50

 „Roman” podczas szkolenia uczniów w salonie przy ul. Gołębiej 5. Był spokojnym i opanowanym człowiekiem o wyjątkowej kulturze, dobrze znanej w czasach przedwojennych. Miał bardzo dużą wiedzę i ogromną kreatywność, które potrafił przekazywać innym. Jako nauczyciel był wyrozumiały i cierpliwy. Był też osobą ciekawą świata, a każda podróż stanowiła dla niego źródło zawodowych inspiracji. W 1959 roku w salonie rozpoczyna praktykę syn „Romana” – Jacek Aleksander.

 „Roman” z żoną Adelą i zespołem w salonie przy ul. Gołębiej 5. Są to lata wielkiego rozkwitu firmy. Nowinki przywożone przez syna „Romana” – Jacka Aleksandra – z Paryża i Mediolanu kreują wyjątkową atmosferę i podnoszą jakość usług na najwyższy poziom. „Roman” staje się jednym z najlepszych salonów fryzjerskich w Krakowie. To tam czesze się całe środowisko artystyczne i intelektualne miasta. Salon staje się miejscem spotkań towarzyskich ówczesnej elity Krakowa.

lata 60

1964

Syn „Romana”, Jacek Aleksander, wyjeżdża do Francji. Czeka tam na niego niezapomniana przygoda z fryzjerstwem, zwieńczona udziałem w międzynarodowych konkursach. W Paryżu Jacek Aleksander poznaje wielkiego Antoine’a Cierpliowskiego, który stanie się jego mistrzem. Aby poznać historię Antoine’a, przejdź do zakładki Video. Na zdjęciu jeden z wielu prestiżowych konkursów fryzjerskich, w których bierze udział Jacek Aleksander.

Adelajda Tatomir, wnuczka Romana, po raz pierwszy patrzy na Paryż, który wkrótce stanie się jej ukochanym miastem. Do stolicy Francji pojechała na zaproszenie stryja, Jacka Aleksandra. To tam, na Rue Royale, podczas szkoleń w paryskim domu L’Oréal, zrodziło się jej marzenie o pięknym, dużym salonie w centrum Starego Miasta w Krakowie. Adelajda obserwowała eleganckie Francuzki i coraz wyraźniej widziała piękno urody Polek, zgaszone szarością i biedą ówczesnych trudnych czasów. Postanowiła przybliżyć Polkom Paryż i dać im możliwości, których dotąd nie miały – możliwości dostępu do profesjonalnej dbałości o piękno.

1972

lata 70

Na zdjęciu salon Jacka Aleksandra, znanego w Paryżu jako Jacques Alexandre Tatomir, na Rue de Royale, gdzie Ada miała okazję po raz pierwszy zetknąć się z pięknem i profesjonalizmem z najwyższej fryzjerskiej półki. W tym okresie Jacques Alexandre staje się kreatorem Wielkiego Fryzjerstwa Francji, dzięki czemu Ada ma możliwość obserwowania elity światowego fryzjerstwa podczas pracy twórczej. To niespodziewane spotkanie z crème de la crème światowych stylistów rozbudza w Adzie pełne determinacji dążenie do rozwoju oraz zupełnie inne postrzeganie otaczającego ją świata. Zapoczątkowuje także przemianę w postrzeganiu zawodu fryzjera.

Pokaz fryzjerski w Domu Turysty na ul. Westerplatte w Krakowie. Był to pierwszy pokaz dla polskiej widowni po powrocie Ady z Paryża – stworzony wspólnie z Jackiem Tatomirem. Zaprezentowane zostały najnowsze trendy i techniki fryzjerskie oraz kunszt zdobyty w Paryżu. Był to przełom w ówczesnym fryzjerstwie – pokazane zostały m.in. uczesania modelowane na szczotce, co było na owe czasy absolutną nowością.

1976

1977

 Ada Tatomir w krakowskim Salonie Roman na ul. Gołębiej 5. Salon przejęła po śmierci dziadka, Tomasza „Romana” Tatomira. W Polsce w ówczesnych czasach nie prowadzono rezerwacji. Salon cieszył się natomiast taką renomą, że liczba klientów przekraczała możliwości Ady. Panie czekały na usługę godzinami, a zainteresowanie salonem było tak duże, że niektóre klientki zaskakiwały na krakowskich Plantach idącą do pracy Adę, aby zarezerwować dla siebie jedno z pierwszych miejsc na usługę. W tym czasie nadeszła też wielka moda na trwałe afro, więc róg Wiślnej i Gołębiej przez jedną dekadę pachniał zapachem płynu do trwałej. Dziś w żartach nazywamy to „marketingiem zapachowym”.

Kolejny pokaz instruktażowo- szkoleniowy dla fryzjerów z Polski. Niedługo potem Ada jako Mistrzyni Fryzjerstwa została egzaminatorem w Izbie Rzemieślniczej. Egzaminowała fryzjerów podczas egzaminów czeladniczych i mistrzowskich przez kolejne 20 lat. Ada przez te wszystkie lata w zawodzie wykształciła kilkuset uczniów.

lata 80

lata 80-2

Zdjęcie wykonane w salonie przy ul. Gołębiej 5 po pokazie szkoleniowym i prezentacji kolekcji w Teatrze Bagatela. Na fotografii Ada z mamą Kazimierą, ciocią Stanisławą oraz modelkami. Zarówno mama Ady, jak i siostra mamy były fryzjerkami. W bliższej lub dalszej rodzinie było i jest jeszcze kilkunastu fryzjerów. W rodzinnych rozmowach od zawsze przewijały się tematy piękna, sztuki, kreacji – pochłaniały kolejne pokolenia rodziny do tego stopnia, że podczas wakacji limitowano fryzjerskim członkom rodziny czas rozmów na tematy zawodowe, wyznaczając konkretne godziny, kiedy mogą mieć miejsce takie dyskusje. Członkowie rodziny wiedzieli, że to jedyny sposób, żeby rozmowy fryzjerskie nie trwały w nieskończoność.

 W Adzie dojrzewa chęć poszerzenia działalności fryzjerskiej poza Salon. Chce dzielić się wiedzą i doświadczeniem i wraz ze stryjem, Jackiem Tatomirem, marzy o tym, aby produkty L’Oréal Professionnel były dostępne w Polsce. To wtedy, dzięki inicjatywie Jacka Tatomira, w Polsce rozpoczyna działalność stowarzyszenie Wielkiego Fryzjerstwa Francji (Haute Coiffure Française), sekcja Polska, do którego dołącza Salon Roman. Jego fryzjerzy biorą udział w wielu artystycznych przedsięwzięciach HCF, takich jak sesje zdjęciowe i pokazy. Rozpoczynają się ich podróże do Paryża na coroczne pokazy Wielkiego Fryzjerstwa, które kreują tendencje na kolejne sezony.

lata 90

1996

 Podczas jednego z wyjazdów na coroczne spotkania Wielkiego Fryzjerstwa Francji (HCF) Ada poznaje Laetitię Guenaou, wielką sławę światowego fryzjerstwa, Kreatorkę HCF i ambasadorkę L’Oréal Professionnel. Praca Laetitii, jej profesjonalizm i sposób, w jaki przekazuje wiedzę, bardzo głęboko poruszają Adę. Pokazy Laetitii są dla niej momentami ogromnego wzruszenia i podziwu nad pięknem i perfekcją tego, co tworzy francuska mistrzyni. Ada zaczyna marzyć o współpracy…

W nowym salonie przy ul. Gołębiej 1, gdzie Roman mieści się do dziś. W latach 90. firma przeżywa największy rozkwit. Zmiana siedziby z małego salonu przy Gołębiej 5 umożliwia zaoferowanie klientom zupełnie nowej jakości i wyjątkowego komfortu. W tych czasach powstają także nasze salony na ulicy Brackiej i Krakowskiej. Po kilku latach Ada wraz synem Bartłomiejem, który zaczyna zarządzanie firmą, podejmują decyzję o centralizacji Salonu i jego powiększeniu. Salon rozwija się, powstaje Instytut Kérastase oraz oddzielne przestrzenie dla pań i panów.

lata 90

2005

 Pierwszy Kongres Kérastase w Hotelu Belvedere w Zakopanem. Ada otrzymuje nagrodę za najlepszy profesjonalny salon fryzjerski w Polsce. Jest to ukoronowanie jej dotychczasowej drogi zawodowej i uhonorowanie jej wieloletnich starań, aby w Salonie Roman jakość usług i obsługa klienta były na najwyższym poziomie.

Marzenia się spełniają! Laetitia przyjmuje zaproszenie Ady do Krakowa. Pod szyldem Ateliê Precyzji Fryzjerstwa Roman ruszają wspólne projekty obu pań. Odbywa się wiele szkoleń, podczas których fryzjerzy z Polski mają możliwość nauki od samej Laetitii oraz innych światowych mistrzów fryzjerskich. Laetitia przenosi też do Ateliê pracę nad swoimi dorocznymi Dossier Press, które trafiają na okładki najbardziej prestiżowych magazynów mody na świecie.

2006

2007-2013

Ciężka praca Ady i jej zespołu skutkuje serią sukcesów. Największym osiągnięciem ekipy Romana jest zdobycie wszystkich miejsc na podium paryskiego HCF: 1. miejsce w 2009 r. zdobywa Agata Kociołek, w 2011 r. na 2. miejscu plasuje się Anna Antos, w 2013 r. 3. jest Jadwiga Bugaj. Zagranicznym laurom towarzyszą sukcesy krajowe: 1. miejsce Agaty Kociołek w konkursie Color Trophy w roku 2008, 2. miejsce Jadwigi Bugaj w tym samym konkursie w 2007 r. i finał Color Trophy, do którego trafia Jarosław Pudełek. W 2011 r. w finale konkursu Inoa Trophy plasuje się Sabina Koczwara. Fryzjerzy Romana zdobywają też tytuły ambasadora marki Kérastase, a w konkursach wiedzy na temat marki 1. miejsce zajmują Jadwiga Bugaj i Mateusz Wicek.

 Zdjęcie zza kulis jednej z sesji zdjęciowych do Dossier Press Laetitii Guenaou – „Fait Main”. Praca artystyczna daje fryzjerom Romana ogromną satysfakcję zawodową i pozytywnie wpływa na integrację zespołu. Ponadto przebywanie z osobą tak kreatywną, jak Laetitia, otwiera ogromne możliwości i inspiruje do szukania w sobie twórczych zasobów, z których nie każdy zdaje sobie sprawę. Umożliwia to zupełnie inne spojrzenie na zawód fryzjera i zapewnia zawodowy rozwój. Uczy też dzielić się pasją z innymi.

2012

2013

Salon Roman i jego zespół kontynuują swój rozwój, pozostającym wiernymi bogatej tradycji. Rodzą się nowe inicjatywy Ady Tatomir i Laetitii Guenaou. Ich najnowszym dziełem jest Le Monde de Laetitia Guenaou – organizacja zrzeszającą wyróżniające się salony fryzjerskie, dla których założycieli i pracowników fryzjerstwo to nie tylko zawód, ale i pasja oraz nieustanne artystyczne wyzwanie. Jednym z pierwszych członków został krakowski Salon Roman. Uznane miejsce w kalendarzu wydarzeń ze świata fryzjerstwa i mody zyskują też doroczne pokazy Master Show, organizowane w  rakowie przez Adę i Laetitię. Na zdjęciu obie mistrzynie fryzjerstwa podczas jednego z ostatnich Master Show.

Najnowsza historia Hair & Beauty ROMAN to kontynuacja sukcesów rozpoczętych w 2007 roku. Nasi wieloletni mistrzowie fryzjerstwa utrzymują najwyższy poziom, a ich sukcesom towarzyszą laury młodszego pokolenia. Do najważniejszych osiągnięć naszego zespołu w ostatnich latach należy zaliczyć dwa trzecie miejsca w konkursie Color Trophy L’Oréal Professionnel – Jarosława Pudełka w 2014 r. i Rafała Grabca w 2015 r. oraz podwójne zwycięstwo w konkursie Couture Styling Kérastase, również w wykonaniu panów. Tym razem po najwyższe wyróżnienie sięgnęli Rafał Grabiec (2015) i Dariusz Sochacki (2016).

2014-2016

2017

W 2017r. obchodziliśmy jubileusz 90-lecia istnienia Salonu Roman w Krakowie. Z tej okazji przygotowaliśmy film, ukazujący naszą historię fryzjerstwa.